Posiadasz już konto?

Co robić gdy maluch…? – ABC pierwszej pomocy dla tatusiów

Osłonięte gniazdka kontaktowe, zabezpieczone kanty, antypoślizgowe skarpetki… Mimo wszelkich działań, jakie podejmujemy  w celu stworzenia naszemu maluszkowi bezpiecznych warunków codziennej egzystencji, nagłych wypadków przewidzieć się nie da. Co robić kiedy maluch się zakrztusi, zachłyśnie, skaleczy? Przede wszystkim – nie panikuj. Kiedy dziecko wyczuje Twój strach, jego nerwowe zachowanie – sytuacja może się pogorszyć. Najważniejsze, abyś zareagował szybko i właściwie.

Co robić gdy …

maluch się zakrztusi

Kiedy maluszek nie może złapać oddechu (zakrztusi się np. ciastkiem), Ty przede wszystkim nie możesz stracić głowy. Ułóż dziecko na przedramieniu twarzą do dołu, a dłonią podtrzymaj mu szczękę. W przypadku nieco większych dzieci można usiąść bądź przyklęknąć na podłodze, a malca przełożyć przez kolana głową w dół. Pięć razy uderz malca nadgarstkiem w plecy, między łopatkami. Potem przewróć dziecko twarzą do góry, przełóż na drugą rękę. Zajrzyj do buzi malca i sprawdź, czy przedmiot, który blokował mu oddech jest już widoczny. Jeśli nie, a dziecko nadal się dławi, połóż dwa palce do dolnej części mostka, kilka razy uciśnij w dół i ku głowie (raz na 3 sekundy). Ponownie zajrzyj do ust dziecka. W przypadku, gdyby wcześniejsze postępowanie nie pomogło, uderzaj w plecy i uciskaj mostek na przemian. Malec, gdy tylko złapie oddech, kaszlnie silniej i da znać płaczem, że sytuacja wróciła do normy. Pamiętaj – nigdy nie odwracaj malucha do góry nogami! Nigdy też nie poklepuj go w plecy podczas kiedy stoi, ponieważ wtedy ciało obce może przesunąć się jeszcze niżej. Kiedy nie uda Ci się w sposób naturalny pozbyć ciała obcego, jedź z dzieckiem na pogotowie lub wezwij karetkę.

.maluch się poparzy

Gdy maluszek się poparzy np. gorącą zupą, natychmiast polej oparzone miejsce zimną wodą (jak najdłużej, nawet 10 minut). Pamiętaj, żeby nigdy nie zdzierać przyklejonego do skóry ubrania! Rozetnij je nożyczkami. Nie smaruj oparzonego miejsca, nie przekłuwaj tworzących się pęcherzy, nie dotykaj rany. Po wystarczającym ochłodzeniu ranę przykryj sterylnym opatrunkiem, a jeśli stwierdzisz, że oparzenie jest duże i głębokie -nie zwlekaj i natychmiast udaj się na pogotowie.

maluch się skaleczy

Od razu przemyj ranę czystą wodą, potem ją zdezynfekuj (wodą utlenioną lub spirytusem) i załóż plaster z opatrunkiem. Jeśli dziecko ciągle krwawi, zatamuj krew jałowym gazikiem. W przypadku, kiedy rana jest bardziej rozległa lub głębsza, uciśnij ją gazą i zabierz dziecko do lekarza. Ważne, żebyś miał ze sobą książeczkę szczepień dziecka. Wybierz się do specjalisty także wtedy, kiedy rana jest mocno zabrudzona. Kiedy dziecko zedrze skórę z kolana lub łokcia, wówczas rana jest dość bolesna i zwykle zabrudzona. Należy przemyć ją wodą z mydłem, a następnie wodą utlenioną i założyć jałowy opatrunek. Nie należy przykładać na otarcie waty, ponieważ kiedy przyklei się do rany, trudno będzie ją zdjąć.

maluchowi z noska leci krew

Posadź dziecko lekko pochylone do przodu, aby krew mogła spokojnie spłynąć. Nigdy nie odchylaj mu głowy do tyłu,  może się wtedy  zachłysnąć krwią (krew spływa do gardła). Wydmuchaj dziecku nos, następnie delikatnie ściśnij skrzydełka nosa (skrzep powstanie za około 10 min.) Połóż mu zimny okład na nasadę nosa oraz na czoło. Pamiętaj, żeby nic nie wkładać do noska! Skontaktuj się z lekarzem jeżeli krwotok trwa dłużej niż 10 minut. Możliwe, że doszło do złamania kości bądź  w nosku utknął jakiś przedmiot i nie obędzie się bez interwencji specjalisty. Pozwalamy dziecku odchylić główkę z powrotem dopiero, kiedy jesteśmy pewni, że krwotok się skończył.

maluch zmarznie

Zimowy spacer może przynieść nie tylko przemoczone rękawiczki. Na zmarznięcie najbardziej narażone są uszy, nos, palce rąk i nóg. Jak poznać, że dziecko przemarzło? Jego skóra początkowo jest twarda, czerwona, lśniąca, ale z czasem robi się szara, zaczynają pojawiać się pęcherze. Podstawa to natychmiastowy powrót do domu. Należy otulić dziecko kocem, podać ciepły, ale nie gorący napój. Odmrożone miejsce musisz ogrzewać letnią wodą, z czasem zwiększając jej temperaturę. Pamiętaj, że zbyt gwałtowne ocieplenie jest niebezpieczne – grozi uszkodzeniem tkanek skóry.

maluch się zatruje

Jeżeli do buźki dziecka dostanie się cokolwiek, co nie nadaje się do spożycia (np. środki chemiczne), pierwsze co musisz zrobić, to usunąć resztki z buźki dziecka. W przypadku, kiedy dziecko zdążyło już połknąć substancję, należy spowodować odruch wymiotny. Najlepiej jak najszybciej udaj się do szpitala.

maluchowi wpadnie piasek do oka

Kiedy maluch płacze, bo nie może otworzyć oczu, przede wszystkim uspokój dziecko. Wytłumacz, że to chwilowe i nie pozwól przecierać oczu. Dziecko jest przestraszone, bo z pewnością oczka go pieką, łzawią, często przy tym występuje światłowstręt. Jeżeli jesteście na słońcu, zabierz dziecko do cienia. Postaraj się skłonić go do otwarcia oczu (pomóż mu w tym, ale wcześniej wyczyść ręce). Oceń, czy ziarenka przesuwają się po gałce ocznej czy wbiły się głębiej. Być może obędzie się bez interwencji lekarza. Spróbuj polać oczka wodą mineralną, niegazowaną. Jeśli to nie pomaga odegnij powieki do góry, możliwe, że łzy same wypłukają piasek. Jeżeli ziarenka znajdują się pod dolną powieką, poproś malca by patrzył w górę, a ty odegnij powiekę i spróbuj usunąć piasek. Jeżeli znajduje się pod powieką górną, poproś malca by patrzył w dół, a ty odegnij górną powiekę.

Czym usunąć ziarenka? Najlepiej jałowym gazikiem. Podczas pobytu na spacerze może być to kłopotliwe, dlatego  wykorzystaj czystą chusteczkę higieniczną, zwilżoną wodą. Pamiętaj, żeby nie wycierać oka chusteczką, ręką, czy jakimkolwiek materiałem. Jeżeli nawet to nie pomaga, a malec nadal nie może otworzyć oczu – musicie udać się na dyżur okulistyczny. Wcześniej jednak zaklej oko malca tak, aby powieka nie mogła się poruszać.

Zasady zapobiegawczego taty

Podstawa to zachowanie zimnej krwi. Pamiętaj, że cokolwiek się stanie, Twoje dziecko jest na pewno bardziej przestraszone niż Ty. Twoim zadaniem jest przede wszystkim uspokoić malca, a następnie podjąć sprawne i szybkie kroki. Zapobiegawczy ojciec wie:

 • gdzie znajduje się domowa apteczka;

 • jakie leki znajdują się w domowej apteczce i do czego służą;

 • gdzie znajduje się książeczka szczepień dziecka;

 • na spacerze ma przy sobie: wodę mineralną, plaster, chusteczki higieniczne.

Pamiętaj żeby nigdy:

 • nie odwracać malucha do góry nogami kiedy się krztusi i nie poklepywać go w plecy podczas kiedy stoi;

 • nie zdzierać przyklejonego do skóry ubrania;

 • nie smarować oparzonego miejsca ani nie przekłuwać tworzących się pęcherzy;

 • nie dotykać oparzonego miejsca;

 • nie przykładać na otarcie waty;

 • podczas krwawienia z nosa nie odchylać dziecku głowy do tyłu;

 • nie ogrzewać odmrożonego miejsca gorącą wodą;

 • nie wyjmować piasku z oczu dziecka palcami.

 

Artykuł pochodzi z portalu:

Urlop Ojcowksi - logo