Posiadasz już konto?

Jak przygotować mieszkanie na powrót mamy i dziecka?

Każdy przyszły tatuś z niepokojem oczekuje tej wyjątkowej chwili, kiedy partnerka wreszcie powie znamienne „zaczęło się”. Jak się wtedy zachowam? Czy nie stracę zimnej krwi? Czy stanę na wysokości zadania? Myśl o momencie rozpoczęcia porodu i konieczności zorganizowania pobytu w szpitalu z czasem przesłania wszelkie pozostałe. Także tę, jak na powrót zorganizować – pobyt w domu. Jak przygotować mieszkanie na powrót mamy i dziecka?

Świeżość przede wszystkim

Ilość przygotowań, jakie spadną na świeżo upieczonego tatusia zależy oczywiście od tego, czy poród odbędzie się w terminie, czy też przed nim. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie rodzice wspólnie zdążyli pomyśleć o takich rzeczach jak np. łóżeczko, pościel, ręczniczki dla maluszka. Jednak nawet wtedy, kiedy wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik, warto, aby tatuś jeszcze go „docisnął”. Nie zaszkodzi przetrzeć łóżeczka i innych mebli w pokoju malca wilgotną szmatką (nie należy w tym celu stosować specjalnych środków do pielęgnacji drewna, ponieważ mogłyby one w jakiś sposób zaszkodzić malcowi). Tata może wyścielić łóżeczko czystą (najlepiej wykrochmaloną) pościelą, której ponadto nie zaszkodzi wyprasować. Wysprzątanie pokoju malca to tylko niezbędne minimum. Tata mógłby pomyśleć o wysprzątaniu całego mieszkania. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o czyszczenie okien itp. (wręcz przeciwnie – środki chemiczne mogą zaszkodzić dziecku), ale o odkurzenie dywanów, starcie podłóg, umycie naczyń, opróżnienie kosza na śmieci…

Wszystko pod ręką

Tata powinien zadbać o to, aby zmęczona mama po powrocie ze szpitala miała wszystko pod ręką. Pieluszki tetrowe (bardzo pomocne np. podczas karmienia dziecka) warto by wyprasować, podobnie jak kilka par śpioszków, koszulki i kaftaniki dla dziecka. Najbardziej podstawowe kosmetyki do pielęgnacji (które pewnie rodzice kupowali wspólnie, więc tata wie, do czego służą) warto umieścić na nocnej szafce (mydło i oliwka, nawilżający płyn do kąpieli, krem przeciw odparzeniom, chusteczki, wata bawełniana, zasypka itp). Warto wyjąć z górnych szafek takie rzeczy jak np. kocyk czy ręczniczek kąpielowy – oczywiście nie trzeba układać wszystkiego na stole, ale po prostu przełożyć do dolnych szafek. Kupowane jakiś czas temu mogą być schowane w niewygodnym miejscu. Nie zaszkodzi także zaopatrzyć lodówki, kupić zapasu wody mineralnej, owoców (w tym wypadku z nadmiarem nie należy przesadzać – liczy się świeżość, nie ilość). Warto jednak pamiętać, że „pod ręką” niekoniecznie znaczy na wierzchu. Tato! Nie wyciągaj wszelkich wspólnie zakupionych dla maluszka przedmiotów na stolik!

Coś dla mamy

Tata powinien także zadbać o to, żeby jego partnerka po powrocie do domu poczuła się nie tylko mamą, ale także kobietą. Pyszny, własnoręcznie przygotowany obiad, ciepła kąpiel, gotowe do spania łóżko. Niektórzy tatusiowie preferują na powrót małżonki specjalne przygotowanie mieszkania (baloniki, kwiaty, prezenty) – wszystko jednak z umiarem. Warto pamiętać, że zmęczona pobytem w szpitalu kobieta pragnie przede wszystkim odpocząć, więc „wielka pompa” raczej nie będzie dobrym pomysłem. Zwarty i gotowy do działania tatuś to teraz najlepszy prezent, jaki może sobie wymarzyć.

 

Artykuł pochodzi z portalu:

Urlop Ojcowksi - logo