Posiadasz już konto?

Stawiamy pierwsze kroki, czyli 10 zabaw dla roczniaka

Pierwsze urodziny naszego maluszka to bardzo ważny i symboliczny moment. Kończy się okres niemowlęcy i zaczyna czas intensywnego rozwoju. Dziecko stawia pierwsze kroki, staje się bardziej komunikatywne, jego aktywność znacznie się zwiększa, a obszar zainteresowań bardzo się poszerza. Przed nami nie lada wyzwanie – zajęcie uwagi malca, a także wytężona praca nad jego rozwojem. Wykorzystując kilka ciekawych zabaw można połączyć przyjemne z pożytecznym. Musimy jednak pamiętać, że 12-miesięczny maluszek nadal wymaga intensywnej opieki. Potrafi się bawić samodzielnie, jednak jego zapał kończy się po kilku minutach, dlatego też wśród codziennych obowiązków dużą część czasu powinniśmy poświęcić na wspólne zabawy i wybrać te, które będą rozwijać jego zdolności manualne, koordynację ruchową oraz wyobraźnię.

Domowe porządki

Roczne dziecko uwielbia przekładać rzeczy z miejsca na miejsce, wkładać je do pojemników i wyjmować. To zainteresowanie wykorzystać można nie tylko do zabawy, ale i do nauki codziennych obowiązków. Zabawa w sprzątanie uczy dyscypliny i systematyczności, a przy tym trenuje chwyt maluszka. Porozrzucane podczas wcześniejszych zajęć zabawki czy przybory do rysowania układajmy razem z dzieckiem. Potrzebny jest tylko pojemnik, do którego wrzucać będziemy zebrane przedmioty. Oczywiście nie wymagajmy, że maluszek posprząta za nas pokój, aczkolwiek pokażmy, że jego pomoc była nieoceniona.

Szybkie piłeczki

Wśród zabawek 12-miesięcznego malucha nie może zabraknąć kolorowych piłek – plastikowych, gumowych czy materiałowych. Ważne, by nie były zbyt małe i nie groziły ich połknięciem. Siadamy naprzeciwko dziecka w niedalekiej odległości i turlamy piłkę w jego stronę, jednocześnie zachęcając maluszka do odrzucenia ich z powrotem. W ten sposób nauczymy go zasady odpychania i turlania, a także zwiększymy jego koordynację ruchową.

Kolorowe stempelki

Kolory pobudzają wyobraźnię, dlatego z pewnością wykorzystać można ich siłę w zabawie. Potrzebne będą nietoksyczne farby przeznaczone dla dzieci oraz biały, duży karton lub papier, który rozłożyć można na stole bądź najwygodniej na podłodze. Dłonie dziecka malujemy różnokolorowymi farbami (możemy również pomalować każdy paluszek na inny kolor), którymi będzie odbijał stempelki na papierze. Zapoczątkujmy zabawę pierwsi pokazując dziecku czynność. Dla urozmaicenia można również pomalować maluchowi stopy. Odbijanie dłoni i stóp na kartce papieru sprawia małemu wiele radości, pobudza jego pomysłowość i uczy gospodarowania wolną przestrzenią. A efekt końcowy będzie stanowił piękną pamiątkę.

Poczytaj mi mamo

Maluszek, który ukończył roczek zaczyna coraz więcej rozumieć, dlatego też to dobry okres żeby wprowadzić do codziennego rytuału krótkie czytanki. Najlepsze będą książeczki z dużą ilością kolorowych obrazków, a nawet dodatkowymi elementami w postaci piszczałek, czy rozkładanych elementów oraz małą ilością tekstu. Nie musimy dosłownie czytać zawartej na stronach treści, a raczej opowiadać co znajduje się na poszczególnych obrazach. Wykonujemy to w taki sposób żeby nawiązać z dzieckiem interakcję, skupić jego uwagę, a po kilku razach poprosić o wskazanie poszczególnych elementów. W ten sposób maluch rozwija wyobraźnię, poznając brzmienie poszerza zasób słownictwa i trenuje koncentrację.

Jaka to melodia

Od dawna wiadomo, że muzyka ma terapeutyczną moc. Puszczajmy ją więc dziecku jak najczęściej. W ten sposób oswaja się ono z nowymi dźwiękami. Pokazujmy mu, że można ją nucić i zachęcajmy do wspólnego „śpiewania”. Wato również przy jej taktach wprowadzać elementy taneczne, albo unosząc dziecko na rękach w takt muzyki, albo pozwalając mu radośnie podskakiwać lub kołysać się.

Mali poszukiwacze

Maluszek staje się coraz bardziej ciekawski, lubi odkrywać nowe rzeczy. Pomysłem na zajęcie uwagi malca, a przy tym rozwój jego pamięci i spostrzegawczości jest zabawa w chowanego. Potrzebne będą trzy kubeczki, pod którymi kolejno ukrywać będziemy wybraną zabawkę. Zadaniem dziecka będzie wskazanie tego, pod którym znajduje się jego przedmiot. To samo wykonywać można przy wykorzystaniu koca. Przykrywając pluszaka narzutą zadawajmy pytanie, gdzie jest misio? Nawet jeśli dziecko nie zgadnie, ostatecznie pokazujmy mu ukryty przedmiot.

Trafiamy do celu

Do kolejnej zabawy potrzebna będzie miska lub wiaderko oraz kilka stron gazety czy kartek, najlepiej tych już zużytych, by niepotrzebnie nie marnować papieru. Pokazujemy dziecku jak je zgniatać i tworzyć z nich kulki, które wykorzystamy w dalszej części. Zabawa będzie polegać na rzucaniu papierowymi kuleczkami do ustawionej w pewnej odległości miski lub wiaderka ( pamiętajmy, że dziecko ma dopiero roczek, więc odległość nie może być duża). Ważną kwestią jest nagradzanie nawet nieudanej próby brawami. W ten sposób nie zniechęcamy maluszka, a pracujemy nad poprawieniem jego chwytu i umiejętności trafiania do celu.

Krzesełkowy labirynt

Ustawiamy kilka krzeseł w pociągu jedno za drugim, tak żeby utworzyć z ich nóżek tunel, pod którym dziecko będzie mogło przechodzić. Na końcu tunelu kładziemy piłkę, do której zmierzać będzie nasza pociecha. W ten sposób wyrabiamy koordynację ruchową malucha i postrzeganie przestrzenne, a dziecko, które w tym wieku doskonale raczkuje będzie miało możliwość spożytkowania swojej energii. Dla urozmaicenia można przestawić krzesła tak, by tworzyły łuk lub kąt prosty.

Gdzie jest nosek?

Doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, zabawę i naukę jest poznawanie naszego ciała. Zadając dziecku pytania „Gdzie jest uszko?, Gdzie jest rączka?, Gdzie jest nosek? Uczymy malucha nowych słów oraz anatomicznej budowy ciała. Początkowo powinniśmy poprowadzić rączkę maluszka, tak żeby mogło intuicyjnie zrozumieć zasady. Dla urozmaicenia wykorzystać można dostępne na ten temat wierszyki i piosenki.