Posiadasz już konto?

Trzy, dwa, jeden start, czyli 10 zabaw dla trzylatka

Mały przedszkolak to prawdziwa radość w domu. To wiek, kiedy dziecko zmienia się diametralnie, a z niesfornego i buntowniczego dwulatka pozostało już niewiele. Staje się on bardzo towarzyski, otwarty i chętny do współpracy. Lubi więc spędzać czas nie tylko z rodzicami, ale również zabawa z rówieśnikami sprawia mu ogromną przyjemność. Trzylatek potrafi już wiele – aktywnie i cierpliwie słucha, coraz częściej i więcej mówi, chętnie pomaga w domowych czynnościach, staje się bardziej samodzielny, a jego koordynacja wzrokowo-ruchowa jest już znacznie precyzyjniejsza. Rozpoczyna się okres, kiedy maluch intensywnie doskonali zdobyte umiejętności. Rolą rodziców nie jest już tylko nauczanie, ale raczej zachęcanie do aktywności, wspieranie i koordynowanie coraz bardziej samodzielnego dziecka np. poprzez podsuwanie mądrych zabaw.

Nauka savoir vivre

Dziecko w wieku 3 lat stara się być bardzo samodzielne. Podejmuje pierwsze próby ubierania się, mycia i jedzenia. Największą trudność sprawia mu posługiwanie się sztućcami. By inspirować maluszka do nauki stołowego savoir vivre’u wspólnymi siłami przygotujmy posiłek, który będzie zachęcał do jedzenia. Z pokrojonych warzyw i owoców ułóżmy na talerzu obrazek – domek lub ludzika, a następnie przy pomocy widelca skonsumujmy z dzieckiem poszczególne elementy.

Raz, dwa, trzy

Przedszkolak przygotowuje się do pójścia do szkoły, dlatego też jest to dobry moment, żeby w codzienną edukację i zabawę włączyć elementy matematyki. Pierwsze kroki w liczeniu stawiać można więc wśród zabawek. Wystarczy puste pudełko oraz kilka klocków. Głośno licząc wkładajmy do pudełka wspólnie z dzieckiem pojedynczo każdy klocek i za każdym razem podsumowujmy ilość znajdujących się obiektów wewnątrz. Modyfikujmy ilość używanych elementów, jednak nie przekraczajmy liczby 10.

A kuku

Kto z nas nie zna starej zabawy w chowanego. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych przedmiotów, a może sprawić wiele radości zarówno dziecku, jak i rodzicom. Trzyletni maluch powinien już z łatwością zrozumieć zasady tej gry. Bawmy się w nią zamiennie – raz my szukamy, a raz maluch szuka nas. Z pewnością będzie wesoło, a mały przy okazji wzmocni swoją spostrzegawczość.

Koci, koci łapki

Niemal każdy pamięta z dzieciństwa rymowankę „koci, koci łapki, pojedziemy do babci…”. Tego typu wierszyki przekazywane z pokolenia na pokolenie to dobry sposób na edukacyjną zabawę i rozwój zmysłów dziecka. Usiądźmy naprzeciwko naszej pociechy i zagrajmy z nim w łapki. Dla urozmaicenia możemy wystukiwać dwa, trzy takty, a zadaniem małego kajtka będzie ich powtórzenie. Takie czynności budują poczucie rytmu, pamięć oraz aktywne słuchanie.

Brakujący element

Do tej zabawy potrzebne będą cztery różne zabawki, np. miś, piłka, samochodzik i klocek. Układamy wszystkie w rządku tak, by dziecko mogło dokładnie się im przyjrzeć. Wskazując palcem kolejno każdą z nich wymawiamy ich nazwę. Tę czynność powtarzamy kilkukrotnie, by maluch mógł zapamiętać jakie przedmioty ułożone zostały w szeregu. Następnie dziecko zamyka oczy, a my w tym czasie chowamy jeden element. Zadaniem dziecka jest odpowiedzieć na pytanie czego brakuje. Takie ćwiczenia trenują spostrzegawczość i pamięć maluszka.

Mniejsze czy większe

Trzylatek powinien już rozróżniać poszczególne figury, a nawet narysować podstawowe z nich. Trudności sprawiać może natomiast określanie, który element jest większy, a który mniejszy. To dobry czas, by wprowadzić pierwsze matematyczne zadania. Z kolorowego papieru powycinajmy koła, kwadraty i trójkąty w różnych rozmiarach. Następnie układajmy je parami obok, żeby dziecko mogło zauważyć różnicę. Kolejnym krokiem jest poproszenie dziecka, by wskazało paluszkiem np. duże koło, a następnie małe i położyło je wewnątrz dużego ( wykorzystujmy różne porównania). Maluch z drobną pomocą rodziców powinien poradzić sobie z tym zadaniem znakomicie.

Nad czy pod?

W wieku trzech lat dziecko naprawdę dużo rozumie, jednak nie wszystko potrafi nazwać. Szczególne trudności sprawia mu wskazywanie kierunków i określenie miejsca położenia danego przedmiotu. Możemy doskonalić tę umiejętność przez wspólną zabawę. Potrzebujemy jedynie pudełko i ulubionego pluszaka. Kolejno ustawiajmy zabawkę na pudełku, obok pudełka, z lewej strony, z prawej strony, przed pudełkiem itd. i kilkakrotnie powtarzajmy przyimki nad, pod, między, przy itp.. A po kilku powtórzeniach spróbuj, zadając pytanie, zachęcić dziecko do samodzielnego określenia miejsca zabawki. Pomoże to właściwie zrozumieć maluchowi znaczenie tych słów i ułatwi orientację w terenie.

Harce na świeżym powietrzu

Obraz nieporadnego brzdąca, który niedawno zaczął przygodę z chodzeniem już na dobre odszedł w niepamięć. Trzylatek świetnie chodzi, biega, potrafi podskoczyć ok. 5 cm na złączonych nogach, a także stać na jednej nodze. Rozwijajmy te umiejętności podczas codziennej aktywności na świeżym powietrzu uproszczoną wersją gry w klasy. Możemy narysować pola na piasku lub wykorzystać do tego płytki chodnikowe.

Piaskowe kształty

Trzyletnie dziecko uwielbia różne zabawy na placu zabaw, a w szczególności te w piaskownicy. Bezwiedne przesypywanie piasku z miejsca na miejsce zamienić można w edukacyjną zabawę. Potrzebujemy jedynie łopatkę i kilka kolorowych foremek o różnych kształtach (zwierząt lub figur geometrycznych). Pomagajmy dziecku w wykonaniu babki, a każdą udaną babkę nazywajmy jej formą np. czerwone koło, zielona ryba. Kiedy zrobimy już wszystkie babki, przypominając nazwy poszczególnych foremek zachęćmy malucha do poukładania ich obok odpowiednich piaskowych kształtów, wyraźnie nazywając każdą z nich.

Edukacyjne malowanie

Zainteresowanie mową i słowami znacząco rośnie w tym okresie. Dziecko ma już naprawdę bardzo duży zasób słownictwa, jednak nie wszystkie z nich potrafi wyrazić. Wydobywajmy je więc podczas zabawy w malowanie. Wspólnie z dzieckiem malujmy farbami różnokolorowe przedmioty i wspólnie je nazywajmy. W ten sposób nowo usłyszane słowo, połączone z własnoręcznie wykonanym obrazem zdecydowanie bardziej zapadnie w pamięć, a jego identyfikacja w późniejszym okresie będzie znacznie ułatwiona.