10 kreatywnych zabaw z dwulatkiem

10 kreatywnych zabaw z dwulatkiem

Odkrywanie świata w oczach małych dzieci jest największą frajdą. Gdy dwulatki i trzylatki dowiadują się one coraz więcej o rzeczywistości domowej, rodzinnej i społecznej, pragną wtedy coraz to nowszych, ciekawszych i bardziej złożonych zabaw. W artykule znajdują się różne pomysły dla rodziców, którzy chcą kreatywnie spędzić czas ze swoimi dziećmi lub poprostu zabić nudę. Oto propozycje zabaw z dwulatkiem.

Liczenie smakołyków

Zabawy z dwulatkiem mogą dotyczyć nauki liczenia. Uwielbiają one liczyć rodzynki, orzechy lub winogrona dla zabawy. Powiedz im, żeby odejmowały w trakcie jedzenia, a następnie dodawały więcej do kupki. Czekoladowe chipsy najlepiej przykuwają uwagę dzieci – nie chcą stracić żadnego z nich. 

Kolorowy alfabet

Zabawy dla 3 latka i 2 latka powiązane z alfabetem są świetnym pomysłem. Zrób kieszenie ze starych koszul i spodni i naszyj dwadzieścia sześć z nich na kolorowy ręcznik plażowy. Markerem napisz na każdej kieszeni jedną literę, a następnie zaskocz dziewczynki przedmiotami umieszczonymi w kieszeniach: zabawkowym jabłkiem w „A”, misiem w „B”, samochodem w „C” i tak dalej. Rób to tylko raz w tygodniu, żeby nowość nie zużyła się zbyt szybko.

Poznawanie pięciu zmysłów

Napisz nazwy zmysłów na górze papieru budowlanego. Po rozmowie z dzieckiem na temat zmysłów, zachęć je do przejrzenia starych magazynów, aby odszukać i wyciąć części ciała, które ilustrują te zmysły. Jeśli dziecko jeszcze nie czyta, pomóż mu wkleić pierwszy obrazek każdego zmysłu na odpowiadającą mu kartkę papieru. Zachęć go do wycinania części zwierząt lub postaci z kreskówek.

Eksploracja terenu

Kiedy istnieje możliwość pójścia na plażę i do parków, niej zatłoczone miejsca pozwalają na swobodną eksplorację i naukę. Regularne spacery w tej samej okolicy przez cały rok pozwalają na obserwowanie z bliska zmian zachodzących w każdej porze roku. Spacery zawsze wywołują mnóstwo pytań, takich jak „Co to jest piasek?” „Dlaczego są fale?” „Dlaczego psy tarzają się w błocie?”. Tak wiele okazji do nauki i zabawy z dwulatkiem.

Otwieranie nowych horyzontów

Raz w miesiącu przygotujcie międzynarodową kolację. Idź do biblioteki i sprawdźcie książkę kucharską z kraju, który znajdzie się w centrum Waszej uwagi. Wybierzcie jakąś muzykę z tego kraju, aby ją włączyć podczas kolacji. Poproś dzieci o wykonanie podkładek na talerze z symbolami danego kraju.

Zabawa kolorami

Weź małe lub średnie plastikowe przedmioty, np. chochle, łyżki, zakraplacze do leków oraz barwniki spożywcze i umieść je w wannie. Dodaj kilka kropli barwnika spożywczego do kilku pojemników i zalej je wodą. Pozwól dzieciom bawić się kolorami. Pomóż młodszym dzieciom rozpoznawać kolory, a następnie sprawdź, co wiedzą o nich.

Lista przedmiotów do znalezienia

Aby dzieci naprawdę zaczęły się rozglądać wokół, zrób listę przedmiotów, które mogą znaleźć na obrazkach, np. czerwony but, słonecznik, jabłko. Niech dzieci zaznaczą każdy zauważony przedmiot. Polowanie może być coraz bardziej skomplikowane, gdy dzieci podrosną.

Zabawa z bębnem ręcznej roboty

Wszystko się nada – łyżki, długopisy, ołówki. Wypróbuj je wszystkie, aby uzyskać różne dźwięki i efekty. Bardzo ładny bęben może być wykonany z pojemnika na pieczywo i kawałka 1/4-calowego kołka. Używając wiertła, które jest nieco mniejsze niż 1/4 cala, wywierć dziurę w pojemniku i wbij w nią kawałek kołka o długości podudzia.

Wesołe dzwoneczki

Nogami też można tworzyć muzykę. Zrób pętlę z paska elastycznego na tyle dużą, aby można ją było rozciągnąć i założyć na but dziecka. Kup kilka dzwoneczków w sklepie i pomóż dziecku przyszyć je do elastycznego paska. Zrób po jednym na każdą kostkę.

Kolorowy dziennik

Wszystkie wymienione kreatywne zabawy z dwulatkiem i trzylatkiem muszą zostać uwieńczone tym świetnym pomysłem. Dziennik to osobista historia pomysłów i działań. Użyj książek bez linii, w twardej oprawie, aby umożliwić ilustracje i miejsce na wklejenie zdjęć, wycinków i obrazków. Zachęć dziecko do ilustrowania i ozdabiania kartek papieru. W ten sposób zachęcasz dziecko do tworzenia sztuki. Dzieci uwielbiają rosnącą objętość dzienniczka w miarę dodawania rzeczy.